Nasze porady

Kiedy zmieniać opony na zimowe?

W momencie nadejścia jesieni wiele osób zastanawia się czy już należy wymienić opony na zimowe, czy lepiej z tym jeszcze poczekać. Powstaje więc pytanie od czego to zależy i czy wyznacznikiem mogą być określone daty w kalendarzu?

Otóż nie, kalendarz nie ma tu nic do rzeczy. Bardziej chodzi o temperatury, jakie panują na zewnątrz. Opony zimowe są bowiem przystosowane do pracy w temperaturze poniżej 7 stopni Celsjusza. W tej temperaturze guma, która została użyta do ich wykonania pracuje odpowiednio, opony mają dobrą przyczepność i dzięki temu podróż będzie bezpieczniejsza.

Błędem jest jednak branie pod uwagę średniej dobowej temperatury. Jeśli używamy samochodu na dojazdy do pracy, a więc wyruszamy wcześnie rano, a wracamy wieczorem, to w tych godzinach temperatury mogą już być w okolicach zera, nawet jeśli w południe jest jeszcze ciepło. Warto zatem obserwować słupek rtęci i zdecydować się na wymianę opon, gdy poranne i wieczorne temperatury spadną poniżej 7 stopni. Wówczas jedźmy do serwisu i wymieńmy opony. Z pewnością uda nam się to zrobić szybko i bez kolejki, bo będzie to dopiero początek sezonu na opony zimowe.

Jakie cechy opon letnich są istotne przy ich wyborze?

Wielu osobom wydaje się, że wybór opon to po prostu zakup opon o określonym przez producenta rozmiarze. Okazuje się jednak, że opony mają jeszcze dodatkowe oznaczenia, które również są istotne. Chodzi mianowicie o indeks prędkości i indeks nośności. Indeksy te są podawane przez producenta każdego modelu samochodu i dla własnego bezpieczeństwa powinno się tego przestrzegać.

Niektórzy jednak zastanawiają się czy można wybrać opony o innym rozmiarze czy innym indeksie niż zalecany. Jeśli chodzi o rozmiar to dopuszczalne jest odchylenie o 2% w stosunku do całkowitej wysokości opony. Jeśli natomiast chodzi o indeks nośności i prędkości to nie wolno stosować opon o indeksie mniejszym niż zalecany. Grozi to bowiem zdecydowanie zmniejszeniem bezpieczeństwa w samochodzie, a poza tym jest w naszym kraju zabronione i karalne. Można natomiast zastosować opony o indeksie wyższym, co będzie skutkować lepszą przyczepnością przy jeździe na wprost.

Jeśli jednak nie znamy się za bardzo na oponach, to lepiej zawsze stosujmy się do zaleceń producenta. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemności i problemów w przypadku wyboru opony o gorszych parametrach.

Dlaczego warto kupować opony zimowe?

Wiele osób, zwłaszcza ze starszego pokolenia zastanawia się czy zakup opon zimowych jest rzeczywiście konieczny. Dawniej jeżdżono przecież cały rok na tych samych oponach i nikt nie narzekał. Nie zawsze jednak to co było dawniej oznacza, że było to lepiej. W przypadku opon jest dokładnie odwrotnie.

Opony zimowe zostały wprowadzone w celu poprawy bezpieczeństwa na drogach. Od opon letnich różnią się nie tylko rodzajem bieżnika, a więc mają więcej rowków i lamelek, ale także rodzajem gumy, z której są wykonane. Więcej rowków na bieżniku pozwala na lepsze odprowadzanie wody i błota pośniegowego, a tym samym krótszą drogę hamowania. Odpowiednia mieszanka gum pozwala natomiast uzyskiwać lepszą przyczepność, a więc spada zagrożenie poślizgiem.

Dzięki tym właściwościom podróżowanie samochodem w okresie zimowym stało się zdecydowanie bezpieczniejsze. I to jest właśnie główny powód, dla którego warto kupować opony zimowe.

OPONEX 24h

81-500 Gdynia
ul. Radomska 13
tel. 663 754 702 /24h

baner
baner 2 baner 2 baner 3